BEJELENTKEZÉS: +36(30) 60 58 58 9   

Aranyér, végbéltáji betegségek

Teljes körű, kíméletes vastagbél kivizsgálás. Csak a legszükségesebb beavatkozások.

Vastagbéltükrözés - fájdalom nélkül.

Vénás bódítás, vagy kéjgázas altatás. Kíméletes beavatkozás - jó kezekből.

Emésztőszervi kivizsgálás

Józan kivizsgálási terv a szervi problémákra. Életmód-tippek a funkcionális panaszokra.  

Gyomortükrözés

Reflux-betegség tisztázása. Gyomorfekély, gyomordaganat szűrővizsgálata.

Vastagbélrák szűrés.

Elmúlt 45 éves, és jól érzi magát? Akkor a vastagbél-daganat minden panaszát mutatja. Ideje szűrővizsgálatot kérnie!

Konzultáció, gyógybeszéd

Lelet-megbeszélés, szaktanácsadás... ...mert néha már a beszélgetés is gyógyít!

Sebészeti beavatkozások

...ha tényleg csak a gyógyító kés segíthet.

Tudástár

Ha már kérdezte kezelőorvosát, gyógyszerészét. De nem kapott megnyugtató választ.

Táplálkozási tanácsadás

1001 divatos diétából ... amit a tudomány is igazol.

A vastagbél diagnosztikája

A vastag- és végbélbetegségek kivizsgálására számos eljárás áll rendelkezésünkre. Nézzük át azok előnyeit, és hátrányait!

RDV, rectalis digitalis vizsgálat: A végbél ujjal történő betapintását jelenti, mely a rutin orvosi vizsgálatnak részét kellene képeznie. Mivel a béldaganatoknak közel harmada a végbélben helyezkedik el, ezzel az egyszerű vizsgálattal azok egy része önmagában is felismerhető lenne. A vizsgálathoz pusztán egy pár kesztyű, vazelin és némi elhatározás szükséges. Ennek ellenére a proktológia rendeléseken rendszeresen felbukkan olyan páciens, akit háziorvosa aranyeres panaszokkal éveken keresztül (!) kezel aranyeres kúpokkal anélkül, hogy egyszer belenyúlt volna a fenekébe, vagy proktológiára utalta volna.

Anoszkópia, proktoszkópia: a végbélnyílás megtekintésére alkalmas merev eszköz, melyen keresztül hideg fényű fényforrással világítjuk meg a végbélcsatorna területét és a végbél utolsó szakaszát.

Merev rectoscopia: a végbélen keresztül felvezetett merev végbéltükör a teljes végbél, illetve a szigmabél utolsó szakaszának áttekintésére alkalmas. (Végbélnyílástól 20-25 cm.) A komplett proktológiai vizsgálat része kellene legyen. Magam ritkán használom, mert aki hashajtózással felkészül egy rectoscopiára, az rendszerint jobban jár, ha egy komplett vastagbéltükrözést végzek helyette.

Flexibilis (hajlékony) sigmoidoszkópia: hajlékony, száloptikás kukucskáló-eszköz, esetleg video-endoszkóp, amivel a vastagbél lép-kanyarulatától lefelé a bal oldali vastagbélszakasz vizsgálható át a végbélig. A kolonoszkópiánál némileg kevésbé megterhelő, de egyéb előnyt nem kínál. Ha már eddig eljutunk egy bélvizsgálatnál, akkor nem szoktuk pusztán azért vizsgálatlanul hagyni a további vastagbélszakaszt, mert rövid a csövünk. Választunk egy hosszabbat...

Vastagbéltükrözés, kolonoszkópia: a legfontosabb és alapvető vizsgálati eszközünk (az arany standard). A teljes vastagbélrendszer áttekintésére alkalmas korszerű endoszkóp ma már nem kukucskálós (száloptikás), hanem nagy felbontású video-rendszerrel felszerelt, digitális képalkotó eszköz, amivel  hashajtásos bélelőkészítés után a végbéltől a vakbélig áttekinthető a teljes vastagbélrendszer. Szükség esetén a vékonybél utolsó szakaszának (terminális ileum) vizsgálata is elvégezhető. Erről a korszerű vizsgálatról további technikai részletek a magánrendelés vastagbéltükrözés szolgáltatásánál olvashatók.

Irrigoscopia, kolonográfia, feltöltéses vastagbélröntgen: a végbélen keresztül a vastagbelet sugárfogó kontrasztanyaggal töltjük fel, majd röntgen átvilágító alatt indirekt módon láthatjuk a vastagbél kontúrjait. Pontosabb a vizsgálat, ha levegőt is fújnak a kontrasztanyag mellé. Jelentősebb sugárterheléssel jár, hashajtást igényel, invazív, és megterhelő eljárás. Találati pontosságában nem versenyezhet a béltükrözéssel, és terápiás beavatkozásokra sincs mód. Ezért manapság csak akkor javasoljuk, ha a vastagbéltükrözés során nem sikerült a teljes vastagbélrendszert áttekinteni.

Hasi CT, virtuális kolonoszkópia, CT-kolonográfia: korszerű radiológiai eljárások. A computer tomográfia (CT) a hasüreg teljes keresztmetszetéről szeletszerű képeket adnak, de a régebbi készülékek a vastagbél részleteiről alig adnak információt. A legújabb, modern berendezések alkalmasak olyan minőségű, részletgazdag képek készítésére, melyeken a bélfal kontúrjából előemelkedő nagyobb polipok felismerhetőek. Mindazonáltal a nyerhető képek minősége meg sem közelíti a korszerű kolonoszkópiás kép minőségét. Továbbá a legmodernebb készülékek ára közelíti a milliárdos nagyságrendet, ezért a gyakorlatban alig hozzáférhetőek. Hashajtás szintén szükséges, a sugárterhelés jelentős és terápiás beavatkozások sem végezhetők a vizsgálat kapcsán. Ha a virtuális kolonoszkópia érdemi eltérést mutat, az endoszkópos kolonoszkópiát nem lehet elkerülni.

Hasi MR, MR-kolonográfia: a mágneses rezonancia imaging (MRI) sugárterheléssel nem jár, ezen túlmenően a korlátai megegyeznek a CT vizsgálatokkal kapcsolatosan elmondottakkal.

 PET-CT. (Pozitron emissziós tomográfiával kombinált computer tomográfia.) A hagyományos CT-vizsgálattal párhuzamosan egy sugárzó izotóppal jelölt glükóz-injekciót kap a páciens a vizsgálat elott. A jelölt cukormolekulákat a fokozott anyagcseréjű szövetek (pl. daganatok) felhalmozzák, a sugárzásukat egy érzékelő berendezés méri, helyét pedig a párhuzamos CT-vizsgálat pontosan megmutatja. Problémát jelent, hogy minden fokozott aktivitású sejtcsoport felhalmozza a jelölt cukrot, ezért a vizsgálatot már egy kis körülírt gyulladás is megzavarja. Bár fájdalmatlan, de jelentős sugárterheléssel jár, és szűrővizsgálatra nem elég érzékeny. A talált színes foltok tisztázására számos, és gyakran felesleges további vizsgálat történik. Ha a vastagbél területén eltérés mutatkozik, a tisztázó vastagbéltükrözést el kell végezni. A rendkívül drága, nehezen hozzáférhető vizsgálatot egyébként a TB rendkívül korlátozott indikációs területen finanszírozza. (Önköltséges térítése jelenleg 250.000 Ft.)

 Kapszulás endoszkópia. A vizsgálandó páciens egy 3-4 cm-es kapszulát nyel le, ami a tápcsatornán áthaladás közben több tízezer fényképet készít és továbbít egy külső vevőegység felé. Az egyébként alig vizsgálható vékonybél területéről fontos adatokat nyerhetünk az eljárással. A béltraktusban azonban az eszköz mozgása teljesen véletlenszerű, a vastagbélben egyre több szennyeződés zavarhat, így a készített fotók sem mindig informatívak. 50.000 fotó alapos átvizsgálása nem könnyű feladat, bár erre képelemző algoritmusokat próbálnak használni. A vastagbél vizsgálatára az eljárás nem kellően megbízható. Az eljárás rendkívül drága, 350.000 Ft. körül mozog. Gyanús eltérés esetén a kiegészítő vastagbéltükrözés elvégzése megkerülhetetlen. Összességében: a kapszula egyenlőre nem jelent alternatívát a vastagbéltükrözéssel szemben.

Genetikai széklettesztek. Utóbbi években kerülnek a piacra olyan széklettesztek, melyek nem rejtett vért, hanem a rosszindulatú béldaganatra jellemző genetikai eltéréseket próbálják kimutatni. Tudni kell azonban, hogy ezen rákok genetikailag rendkívül változatosak, így a mai napig nem sikerült olyan speciális eltérést (tumormarkert) azonosítani, mely megbízhatóan kimutatja a vastagbélrák jelenlétét. Ezen tesztek meglehetősen drágák, Európában alig hozzáférhetőek, és használati értékük egyenlőre kérdéses.

Enzimes székletteszt. A hazánkban nemrégiben forgalomba került enzimes székleteszt a vastagbéldaganatok által fölöslegben termelt egyik speciális katalizátor-fehérje, enzim (piruvát-kináz M2 izomorf) kimutatásán alapul. A teszt fájdalmatlan, minimális kellemetlenséggel jár. A teszt nem olcsó, és igen kevés adat ismert a valódi használati értékéről, érzékenységéről és fajlagosságáról. A végbél környékén elhelyezkedő daganatok esetén a keresett enzim már nem tud a formált széklettel elkeveredni, ezért a véletlenszerűen vett székletmintákban egyre rosszabb arányban mutatható ki. A gyártó adatai alapján a végbélközeli daganatoknak csupán felét mutatja ki a teszt.

Összefoglalás. Vastagbél-betegség gyanúja esetén a szükséges vizsgálatokat, azok sorrendjét a kezelőorvos határozza meg. Egyéni szűrésre ma sincs jobb, mint egy kíméletes technikával elvégzett, bódítással-altatással kiegészített vastagbéltükrözés.

Utoljára frissítve: 2020. február 04., kedd 17:43

Vastagbél betegségek.

A vastagbél diagnosztikája

A vastag- és végbélbetegségek kivizsgálására számos eljárás áll rendelkezésünkre. Nézzük át azok előnyeit, és hátrányait!

Bélpolip, vagy vastagbélrák?

Köztudott, hogy a bélpolipokból rák fajulhat. De mi a különbség közöttük?

Vastagbélrák és végbélrák

Amit mindig tudni akart a rettegett bélrákról. Meg amit sosem.

Bélfal sérvecskék (diverticulosis)

A bél falának körülírt előboltosulása, kitüremkedés, kiöblösödése nagyon gyakori. Szerencsére nagy bajt ritkán okoz.

Colitis ulcerosa és Crohn-betegség (IBD)

A hullámzó lefolyású, krónikus gyulladásos bélbetegséget (Inflammatory Bowel Disease, IBD) nem egy bizonyos fertőzés okozza. Genetikai fogékonyság esetén a kártékony…

Irritábilis bél szindróma (IBS)

Sokan nem tolerálják az ipari ételszemetet, a növényi étrenddel érkező fermentálható szénhidrátokat, és rostokat. Ők az IBS betegek...

A krónikus székrekedés.

Állítólag egy bizonyos életkor felett már kevés nagyobb örömet várhatunk a naptól, mint egy könnyű széklet. Sokan még ennyit sem.