BEJELENTKEZÉS: +36(30) 60 58 58 9   

Aranyér, végbéltáji betegségek

Teljes körű, kíméletes vastagbél kivizsgálás. Csak a legszükségesebb beavatkozások.

Vastagbéltükrözés - fájdalom nélkül.

Vénás bódítás, vagy kéjgázas altatás. Kíméletes beavatkozás - jó kezekből.

Emésztőszervi kivizsgálás

Józan kivizsgálási terv a szervi problémákra. Életmód-tippek a funkcionális panaszokra.  

Gyomortükrözés

Reflux-betegség tisztázása. Gyomorfekély, gyomordaganat szűrővizsgálata.

Vastagbélrák szűrés.

Elmúlt 45 éves, és jól érzi magát? Akkor a vastagbél-daganat minden panaszát mutatja. Ideje szűrővizsgálatot kérnie!

Konzultáció, gyógybeszéd

Lelet-megbeszélés, szaktanácsadás... ...mert néha már a beszélgetés is gyógyít!

Sebészeti beavatkozások

...ha tényleg csak a gyógyító kés segíthet.

Tudástár

Ha már kérdezte kezelőorvosát, gyógyszerészét. De nem kapott megnyugtató választ.

Táplálkozási tanácsadás

1001 divatos diétából ... amit a tudomány is igazol.

Vastagélműtét előtt...

Némi szarkazmussal: a vastagbél műtéteknek két fajtája van. Az egyikben szükségessé válhat sztóma készítése, a másikban elkerülhetetlen.

Kevés olyan műtét van, mely a beteg életét olyannyira kifordítaná sarkaiból, mint egy hasfali zacskóval végződő. Nem lehet eléggé túlhangsúlyozni a beteg tájékozottságát a tervezett műtétet megelőzően. A bélműtétek előtt az egyik legfontosabb kérdés, hogy várhatóan szükséges lesz-e a vendégnyílás gondolatával megbarátkozni. Ilyen szempontból a bélműtétek három típusba sorolhatók:

  1. Vendégnyílásra csak szövődmény, vagy műtéti meglepetés esetén lehet szükség.
  2. A beavatkozás elvégezhető sztóma nélkül, de annak készítése fokozza a beteg gyógyulásának biztonságát.
  3. A betegség jellege miatt sztóma elkerülhetetlen.

Az első esetben a betegnek a tényt szükséges ismernie: minden műtétnek lehetnek szövődményei, a vastagbélműtétek pedig a rázósabbak közé tartoznak. A második esetben alapvonalakban fontos megismerni a szóba jöhető műtéti megoldásokat, azok előnyeit, hátrányait és kockázatait. Optimális esetben a sebész opciókat kínál, a tájékozott beteg pedig lehetőségek, esélyek közül választ. Harmadik esetben a műtétre készülés elengedhetetlen része kellene legyen a felkészülés a zacskó viselésére. Az a sokk, ami a zacskóval ébredő beteget érheti, jelentősen csökkenthető ha felkészült, ha tudja mivel kell szembenéznie. A végbélrák, vagy a gyulladásos bélbetegség súlyos formái a betegek egész további életére kihatnak. Egy tervezett sztómaképző műtét előtt célszerű előre felkészülni, átbeszélni annak következményeit. (Nehezebb kezelni az imeretlentől való szorongást, mint az ismert probléma által generált félelmet.)

A sikeres műtét megalapozásában a beteg tájékozott beleegyzése, és az orvosba vetett bizalom nélkülözhetetlen. Jogos elvárás lehet a beteg részéről, hogy kezelőorvosa (legalább nagyvonalakban) ismerje személyes hátterét, családi körülményeit, képzettségét, munkahelyét - ennek megfelelően segítse visszailleszkedését addig megszokott életébe. A műtét előtt segítő sorstársak, pszichológus, sztómaterápiás nővér bevonása rendkívül fontos lehet a várható új körülményekre felkészülésben. A sztómaterápiás nővér a tervezett sztómaképző műtét előtt önállóan vagy az operáló orvossal kijelöli a sztóma optimális helyét. A jól képzett, jól ápolható, anatómiai szempontból jó helyre kivezetett bél a későbbiekben segít a sztóma önálló ellátásában és megelőzheti a sztómaszövődmények kialakulását.

A hasfali vendégnyílás lehetősége rendkívül erős ellenérzést vált ki gyakorlatilag minden ép elméjű betegből, aki ennek lehetőségével szembesül. Ez az averzió időnként olyan erős, hogy az "inkább meghalok, mintsem zacskót kelljen viseljek" hozzáálláson lehetetlen áttörni. Miután valóban komoly próbatételt jelentő állapotról van szó, csak komoly mérlegelést követően ajánl a sebész művi szájadék készítésével járó megoldást. Ha a felajánlott sztómaképzést a beteg elutasítja, a háttérben álló kórkép miatt csaknem minden esetben közvetve, vagy közvetlenül veszélybe kerül az élete, de legalábbis igen komolyan romlik az életminősége. A hazai gyakorlatban sajnos nem ritka a végbélrák-műtétet évekig megtagadó, elutasító beteg. Később azonban a daganatos betegség tovaterjed, bélelzáródást eredményez, esetleg a keresztcsontot környező idegfonat beszűrése elviselhetetlen fájdalmakat okoz. Az orvoshoz forduló beteg ekkor már minden megoldást elfogadna - ám későn. Az eredmény egy mindenkinek kudarcot jelentő, szánalmas és jó eséllyel elkerülhető halál.

Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy a megfelelő indikációval és helyesen elvégzett sztómaképző műtétek az élet lehetőségét kínálják a betegnek. A puszta élet lehetőségét kínálják az időben felismert végbélrákos páciensnek, vagy a vastagbélműtét szövődményeként varratelégtelenséggel küzdő frissen operáltnak. Az életminőség drámai javulását kínálhatják a gyógyszerek tömegén tengődő, napi 15 széklettel küszködő fiatal colitises betegnek.

A sztómára felkészülni nem könnyű. De helyes tervezés, tájékozódás, felkészülés és céltudatos döntések után lényegesen könnyebben átvészelhető a műtét utáni nehéz időszak.

Utoljára frissítve: 2018. március 10., szombat 21:17

Sztóma, hasfali vendégnyílás

A bélszájadék változatai

A bélsebészet rettegett kísérője, a sztóma, vendégnyílás akkor készül, ha a székletet valami miatt el kell terelnünk megszokott útjáról.

Mikor kell sztómát készíteni?

Bélszájadékot csak akkor varrunk, ha az elkerülhetetlen!

Vastagélműtét előtt...

Némi szarkazmussal: a vastagbél műtéteknek két fajtája van. Az egyikben szükségessé válhat sztóma készítése, a másikban elkerülhetetlen.

A kórház és sebész választásáról

A sebész nem magányos maratoni futó, hanem egy csapat része. De hol van az a csapat? Melyik az a sebész?

Hogyan lehet ezzel élni?

Egy műtét után hasfali zacskóval ébredni: abszolút horror!

Sztómás nővér, és segítők

Hasfali vendégnyílással megbirkózni még segítséggel sem könnyű. Kik jöhetnek szóba?

Sztómazsákok, segédeszközök.

A korszerű sztómazsák könnyen kezelhető, diszkrét, és higiénikus.

A vendégnyílás gondozása

A helyesen kialakított sztóma jól karbantartható, könnyen ápolható és tisztán tartható művi bélnyílás.

Az önbeöntés, irrigáció

A beöntésekkel 2-3 napos székletmentes periódus érhető el, és a sztóma dugóval lezárható.