BEJELENTKEZÉS: +36(30) 60 58 58 9   

Aranyér, végbéltáji betegségek

Teljes körű, kíméletes vastagbél kivizsgálás. Csak a legszükségesebb beavatkozások.

Vastagbéltükrözés - fájdalom nélkül.

Vénás bódítás, vagy kéjgázas altatás. Kíméletes beavatkozás - jó kezekből.

Emésztőszervi kivizsgálás

Józan kivizsgálási terv a szervi problémákra. Életmód-tippek a funkcionális panaszokra.  

Gyomortükrözés

Reflux-betegség tisztázása. Gyomorfekély, gyomordaganat szűrővizsgálata.

Vastagbélrák szűrés.

Elmúlt 45 éves, és jól érzi magát? Akkor a vastagbél-daganat minden panaszát mutatja. Ideje szűrővizsgálatot kérnie!

Konzultáció, gyógybeszéd

Lelet-megbeszélés, szaktanácsadás... ...mert néha már a beszélgetés is gyógyít!

Sebészeti beavatkozások

...ha tényleg csak a gyógyító kés segíthet.

Tudástár

Ha már kérdezte kezelőorvosát, gyógyszerészét. De nem kapott megnyugtató választ.

Táplálkozási tanácsadás

1001 divatos diétából ... amit a tudomány is igazol.

Aranyér (betegség?)

Az aranyér eredendően nem betegség, hanem a végbélnyílás körül normálisan is megtalálható, bőséges vérellátású, kötőszövetbe ágyazott artériás-vénás érpárna, melynek rendes feladata: a végbélnyílás légmentes lezárása.

Az érzékeny bélésnek fontos szerepe van abban, hogy a pukit csak társadalmilag elfogadható körülmények között, csendben engedjük szabadon. Például a tömött buszon, ahol nem kerül meg a tulajdonosa...

A népesség mintegy harmadában az évek során az érpárna megduzzad, tónusát veszíti: aranyeres csomók formájában mutatkozik. Az aranyeres csomók számos végbéltáji panaszt okozhatnak, és ekkor már valóban beszélhetünk aranyér-betegségről.

Az ember nemrégiben a két hátsó lábára állt, azóta pedig emelkedett hasűri nyomás nehezedig a gáttájékára. A járványossá vált elhízás tovább fokozza az alvég terhelését. A nehéz testi munka, és a nagy súlyokkal végzett rezisztencia-tréning értelemszerűen ront az alvég állapotán. Nőknél a várandósság és szülés szerepe szintén ismert. 

Ezek után nagyjából érthető, hogy miért küzd annyi ember aranyeres panaszokkal, de azért kell itt még legyen más is. (Két lábon jár a strucc is, komoly tortúra lehet a tojását kitolni, állatorvos sógorom szerint azonban mégsem komoly strucc-egészségügyi probléma az aranyér.)

Az ismétlődő székrekedés, valamint ez erőltetett ürítésekkel kísért visszatérő hasmenés egyformán megviseli a kijáratot. Az ülő testhelyzetben végzett ürítés: természetellenes. A medencefenék izomzatának optimális ellazításához guggoló testhelyzet az optimális. Természetesen nem javaslom a fajansz mellé guggolás, de az optimális testhelyzet jól imitálható egy alacsony hokedlivel, a lábak megemelésével.

A rendszertelen életvitel, a reggeli rohanás mellett eltűnhet a nyugodt tíz perc, mely a kényelmes megkönnyebbülés alapfeltétele. A napközben, "kutyafuttában" végzett ürítés hosszú távon kártékonnyá válhat. "Ma még kakkantani sem volt időm" - szoktuk mondani arra utalván, hogy még az öt percet sem sikerült kifaragni a napi rohanásból, amikor a stressztől görcsös nyíláson kipréseltük volna a felgyülemlett salakot.

És akkor még nem beszéltünk a székürítés pszichés vonatkozásairól, mely nélkül nem lehet teljes a kérdés kibontása. A végbélnyílás szimbolikus jelentőségét a proktológia általános bemutatásánal már megvillantottam. Életmódunk diszharmóniájáról mesél a székrekedés lélektani háttere is. Az aranyérbetegek zömét visszatérő vérezgetés riogatja. Vérünk az élet vize, a tartós vérezgetéssel életerőnket szakaszosan, bújtatott módon és alattomosan herdáljuk el a hátsónkon keresztül. Lassú és erélytelen öngyilkosság ez, amelyben a tünet önervényesítésünk képtelenségét, elfecsérelt lehetőségeinket, és megalkuvásainkat vágja az arcunkba hétről hétre. A toilett az őszinte magány hadszíntere, ahol nincs kibúvónk igazság alól. Ülünk a problémáinkon, elmenekülünk a feladataink elől, és eközben energiáinkat hiábavaló önigazolásban fecséreljük el. Talán éppen erről tájékoztatja gazdáját a tartós vérezgetés tünete, amennyiben hajlandó a figyelmeztetést mélyebben átgondolni a mellékhelyiség csendes magányában.

A mellékhelyiség - nevével ellentétben - egyáltalán nem mellékes életünkben. A vérzést észlelő betegek tekintélyes része arculcsapásként szembesül legmélyebb halálfélelmeivel. Végbélrákom van! Kivarják a belem a hasamra! Elvérzek! Meg fogok halni! A riadalom azonnal orvoshoz kergeti, és sürgős megnyugtatást követel. (Az aranyér ezért is hálás megélhetési-betegsége a proktológusnak.) A komolyabb betegségek kizárása után azonban a végbéltáji problémák zöme nem igényel műtétet, csak néhány hasznos tanácsot.

Az aranyérbetegség kivizsgálása.

Az aranyér legtöbbször vérzés formájában jelentkezik. Bélvérzés természetesen magasabb bélszakaszról is származhat, ezért a proktológiai kivizsgálás nem csak a végbél megtekintésére korlátozódik.

Az aranyérbetegség formái.

A belső aranyerek (lásd fenti ábra) a végbél záróizma felett elhelyezkedő, nyálkahártyával borított területéről elődomborodó csomók. Rendszerint nem okoznak fájdalmat, bár tompa nyomás, égő érzés jelentkezhet. Erősebb széklet ürítése kapcsán az aranyeres csomók feletti vékony nyálkahártya megsérülhet, és az alatta elhelyezkedő vérbő érpárnából vérzés indul. Ez a jellemzően székeléshez kapcsolódó fájdalmatlan vérzés a belső aranyér leggyakoribb tünete. Jellemzően friss piros vér ürül a végbélből a székletet követően, vagy maga a széklet lehet hosszanti csíkokban vérrel szennyezett, esetleg csak a törlőpapíron látható véres maszat. Véralvadási zavar hiányában ritkaság, hogy valóban súlyos, életet veszélyeztető vérzés induljon az anyerekből, mégis ez a tünet ijeszti meg leginkább a betegeket. Nem alaptalanul, mert az alattomos végbéldaganat egyik kései jele is lehet vérzés a végbélből.

 A külső aranyerek a végbél belső záróizma alatti területről fejlődnek ki (a fenti ábrán kék szín jelöli). Ezen a tájékon leggyakrabban fájdalmatlan, vékony bőrrel fedett leffentyűk alakulnak ki, melyek inkább csak tisztálkodási nehézséget okoznak, de nem érdemes operálni azokat. Az aranyeresség két említett formája változatos kevert formában is jelentkezhet.

A külső aranyerek területén jelentkezhet az aranyérbetegség egy hirtelen kialakuló, nagyon fájdalmas csomó formájában is. Hosszas üldögélés, guggoló helyzet, statikus izommunka során a külső aranyerek területén pangó vér megalvadhat, így létrehozva a nagyon fájdalmas, rögösödött külső aranyeres csomót. Ezt néhány napon belül érdemes egy rövid kis műtéttel kiüríteni, ami azonnali enyhüléshez vezet, és megelőzi a több hetes fájdalommal járó, lassú hegesedéshez vezető gyógyulást. A csomó feletti vékony bőr nemritkán elhal feszüléstől, és egy apró seben keresztül nagyobb mennyiségű alvadékos vér ürülhet. Ez természetesen halálra rémíti gazdáját, de veszélytelen.

A végbelet ellátó fő verőerek lefutását követve a belső aranyerek elhelyezkedésének jellegzetes mintázata van (jobbról kettő, balról egy). Elhanyagolt esetben a teljes nyílást körülveszi a megereszkedett érpárna, amely különösen székelést követően a végbél mintegy kifordulását okozza. Ez az úgynevezett végbélnyálkahártya előesés (anális prolapszus). Ennek műtéti megoldására nem szerencsés a "hagyományos" kimetszős műtétet választani, mert sokkal korszerűbb megoldásra van lehetőségünk. Idős, sovány betegekben ritkán előfordul, hogy nem csak az aranyerek, hanem a teljes, megereszkedett végbél előesik, ami szintén speciális (leginkább laparoszkópos) műtéti megoldást igényel.

Az aranyér-betegség kíméletes kezelése.

Az aranyeret tehát akkor tekinthetjük betegségnek, ha az érgomolyag megduzzad, és panaszok forrásává válik. (Fájdalmatlan vérzés, tompa nyomás)  Az orvosi végbél-vizsgálat során I. stádiummal jelölt aranyeret nem tekintem betegségnek. A II. stádiumú aranyér már duzzadtabb érpárnát jelöl, mely az ürítések során kissé kifordulhat, de a tisztálkodáskor magától visszahúzódik. Rendszerint nem érdemel sebészi erőszakot, inkább az óvatos visszatessékelését érdemes megtanulni. Csaknem mindenkit érintő, jóindulatú, banális elváltozásról van szó, ami az esetek zömében jól tolerálható panaszokon kívül egyéb bajt nem okoz. Ha a panaszok mögött egyéb betegséget kizártunk, akkor ebben a stádiumban az aranyér többnyire mindenféle műtét nélkül kiválóan karbantartható.

Az általános személyi higiéne mellett fontos a végbéltájék megfelelő tisztántartása, és WC-papír helyett kíméletesebben és jobban tisztító nedves törlőkendők használata. Ezek helyettesíthetik a bidét, ami anyagi és kultúrális okokból még nem általános része a mellékhelyiségnek hazánkban. Néhány környezettudatos olvasóm talán visszaszokott már a pottyantósra, vagy éppen komposztáló wc-t (alomszék) használ, - ezeknek pedig feltétlen tartozéka kell legyen a nedves törlőkendő. Én a papír alapú, lehető legkevesebb illatanyagot és adalékot tartalmazó változatait preferálom. Fontos apróság, hogy a nedves törlőt nem a papír után kell használni, hanem előtte. Ha a papírgurigával, vagy a múlt heti újsággal már kidörzsöltük az érzékeny területen, akkor a kíméletes nedves törlő már nem segít. A papírnak egyetlen feladata van: a nedves törlés utáni szárazra itatás.

Az aranyeresség megelőzésének és kezelésének alapvető része a bőséges folyadékfogyasztás, zöldségre alapozott étrend, teljes értékű természetes zsírok és olajos magvak fogyasztása, valamint a mértékletes fehérje-bevitel. A székletrendezés tágabb értelemben komplex életfeladat lehet. Optimális esetben egész életvitelünk rendszerbe foglalásához kellene kapcsolódjék a rendszeres székelési szokás kialakítása és tartása. Túlsúly esetén természetesen a testsúlycsökkentéstől, az életvitel változtatásától remélhetünk eredményt. A mozgásszegény életmód, és az erőteljes fizikai aktivitás egyaránt vezethet székrekedéshez, és az aranyeres panaszok fokozódásához. A napi rendszerességgel végzett kíméletes testgyakorlás, a testi-szellemi tevékenységeink összhangolása azonban csodákra képes.

Az aranyérbetegség fizikai tüneteit (viszketés, végbéltáji puha duzzanat, tompa nyomásérzés) kiválóan tudjuk kúpokkal, kenőcsökkel csillapítani. Az esetek többségében belső aranyereket okozzák a panaszokat, ahol a végbél záróizma miatt a külsőleg ható kenőcsők kevésbé alkalmasak, így főleg a kúpok használhatóak. A készítmények nyugtató, érzéstelenítő és gyulladáscsökkentő hatásukon túl helyi érösszehúzódást kiváltva csökkentik a terület vérbőségét. A külső csomók gyulladása esetén a nyugtató hatású kenőcsök segíthetnek.Számos vény nélkül kapható, gyári készítmény mellett a természetes eredető növényi olajok közül próbára érdemes a körömvirág, levendula, teafa, és kamilla olaja. Vérzés esetén segíthet a ciprus-olaj. Ödémás, irritált aranyerek esetén kitűnő hatású a vénák tónusát fokozó Detralex tabletta kúraszerű szedése. (A fájdalmas rögösödött külső csomónál kenőcsözésnek, kúpnak nincs értelme: itt helyi érzéstelentéssel a vérrög egyszerű, veszélytelen műtéttel eltávolítható, mely után gyorsan csökken a fájdalom.)

Az I-II. stádiumú (kitüremkedést még nem okozó) aranyerek tehát alig érdemelnek műtétet. Orvosi műtevést lényegében egyetlen esetben javaslok: ha a fenti óvrendszabályok mellett is rendszeres vérzést okoznak. Ha nagyobb a baj, és mégis beavatkozásra kényszerülünk, úgy ma már korszerű, kíméletes aranyérműtétekből lehet optimálisat választani.

Utoljára frissítve: 2018. október 19., péntek 08:55

Végbél betegségek

Aranyér (betegség?)

Az aranyér eredendően nem betegség, hanem a végbélnyílás körül normálisan is megtalálható, bőséges vérellátású, kötőszövetbe ágyazott artériás-vénás érpárna, melynek rendes…

Aranyér-műtét: korszerűen.

Amint kifejtettem: az aranyér alapvetően nem betegség. A vészkijáratot felügyelő érpárna fontos szerepet játszik a székletürítés bámulatosan kifinomult reflexfolyamatában, ezért…

Végbéltályog, végbélsipoly

A végbél környékén kialakult gyulladás sürgős műtétet igényhet, a visszamaradt sipoly megoldása pedig időnként komoly feladatot jelent a proktológusnak.

Végbélviszketés (pruritus).

A nyilvános farvakarás társadalmilag nem elfogadott, ezért keserű nyűg lehet a végbéltájék rendszeres, visszatérő jellegű erős, kielégíthetetlen viszketése.

A végbélnyílás daganatai

A végbélnyílás környékének daganatai ritkábbak, és másként viselkednek, mint a végbél nyálkahártyájából kiinduló, rettegett végbélrák.

Széklettartási zavar, inkontinencia

A széklet visszatartásának zavara: személyes katasztrófa. Az inkontinens beteg elveszett a közösség számára.

Idegentest a végbélben

A végbélbe keveredett, nem odavaló tárgyak rendszeresen felbukkannak egy proktológia rendelésen.

Végbélrepedés: gyilkosan fáj, de nem öl.

A kínzó végbéltáji fájdalmat általában nem aranyér okozza, hanem egy nehezen észrevehető, sunyi sebecske: a végbélrepedés. Más kezelést igényel, mint…

Végbélrepedés: tudománytalanul.

A végbélrepedés tudományos magyarázata, és elfogadott kezelése számos kérdést vet fel. Figyelem: eretnek tudománykritika következik!

Végbélrepedés: a gyógyító relaxáció.

A végbél-működés élettana miatt a stressz, és szorongás a záróizomzat önkéntelen és tartós görcsét okozza. Beszorul a zabszem.

Medencefenék relaxációs torna.

A medencefenék erősítését célzó Kegel-torna, illetve ennek magyar változata Kriston-féle intim torna néven ismert. Alábbi gyakorlatok azonban nem a medencefenék…