BEJELENTKEZÉS: +36(30) 60 58 58 9   

A gyógyító táplálkozás

„A halál a bélben kezdődik” – állította Ilja Mecsnyikov, Nobel-díjas immunológus. Ha igaza van, akkor ételünk életünk forrása. Lássuk, mit mond erről a tudomány.

Hogyan betegít szokásos étrendünk? Miféle étrendi változtatásokkal segíthetjük krónikus (azaz orvosilag gyógyíthatatlan) civilizációs betegségeink javulását?

healthy-roadA fogyasztói társadalmat mérgező kemikália- és hulladék- tenger sajnos megköveteli, hogy étrendünket illetően is tájékozódjunk, és tudatosan válasszunk. Az ipari mezőgazdaság, és élelmiszeripar trendjeit pusztán néhány gigavállalat határozza meg. A profit-orientált termelés következtében élelmiszereinket adalékok, vegyszerek, hormonok szennyezik. Az ipari óriások döbbenetes összegekkel irányítják választásainkat, a kutatás fősodorát, a tudományos publikálás feltételeit, és a prominens szakmai testületek ajánlásait. Kénytelenek vagyunk szigorú górcső alá venni mindent, amit a szájunkba veszünk.

A mai orvosképzés (szégyenletes módon) alig kínál táplálkozás-tudományi oktatást. Én sem vagyok táplálkozási szakember. (Ennek előnye is van, mert nem torzítja véleményemet a durván egyoldalú, és torzított álláspontot képviselő dietetikus szakképzés.) Amit alább kifejtek, az önképzésből, személyes tapasztalásból származó, kutatási adatokkal alátámasztható evidencia arról, hogy mitől betegszünk, és mit tehetünk ennek elkerülésére. Az étrendi tanácsok rengetegéből pusztán azt emelem ki, ami orvosi tudással támogatható, és élettanunkra épül.

Táplálkozás. Tudomány.

Táplálkozási ketózis, és köszvény.

Kezdhet-e köszvényes beteg ketogén diétát? A kérdés jogos, a válasz pedig ellentmondásos.

Időszakos (terápiás) koplalás.

Az intermittáló koplalás: szándékosan és egészségtudatosan vállalt rövidebb-hosszabb étkezési szünet. A kényszerű éhezéssel szemben a…

Cukorbetegség. Gyógyítható?

A 2. típusú cukorbetegség a krónikus bőség, kalóriamérgezés által okozott inzulinrezisztencia kései következménye. Mai tudásunk szerint…

Az inzulin-érzékenység helyreállítása.

Az inzulinrezisztencia gyógyításának kulcsa a normális cirkadián (napi) ritmusaink helyreállítása. A hormon-zavar rendezéséhez megfelelő alvási…

Alzheimer-kór: állóháború az agyban.

„Az Alzheimer-kór nem egy titokzatos, kezelhetetlen agybetegség, hanem visszafordítható agyagcsere / toxikus rendszerbetegség, elég széles…

Ketogén étrend - félig. (Árthat a zsír?)

A ketogén diéta fokozott zsírtartalma elriaszthatja a félinformált érdeklődőt. Pedig a helyesen vezetett étrendből éppen…

Inzulinrezisztenciából cukorbetegség.

A 2. típusú cukorbetegség a kezeletlen inzulinrezisztencia kései következménye. Az inzulin-emelkedés akár 15-20 évvel megelőzheti…

Egészséges elhízás és betegítő kövérség.

Az elhízás önmagában nem betegség, sőt: megmenthet a komolyabb bajtól! Az elhízásnak vannak kozmetikailag talán…

Metabolikus szindróma: a bőség pusztító oldala.

A metabolikus szindróma: krónikus civilizációs betegségeink közös eredője, és a nyugati népesség legfőbb gyilkosa.

Inzulin-rezisztencia: ellenállás a bőségnek.

Az inzulin-rezisztencia (IR) mesterkulcsot kínál a legtöbb krónikus civilizációs betegséghez. Akit nem érdekel a száraz…

Policisztás ovárium szindróma (PCOS) és inzulin-rezisztencia.

Az inzulin-rezisztencia sokféle alakban mutatkozhat. Egyik gyakori álruhája: a policisztás ovárium.

Koleszterin és érbetegség.

A gazdaságilag fejlett államokban leginkább szív- érrendszeri betegségben szokás meghalni. Hogy mennyit lehet ebből a…

A keto-túlreagálók kérdése. (LMHR)

(Mélyvíz: csak úszóknak!) A táplálkozási ketózis problémás részletei között említettem: a diétázók egy részében (10-30%)…

A ketogén diéta vitatott kérdései.

Írtam a táplálkozási ketózis elmételi hátteréről, és vázoltam a gyakorlati tudnivalókat. Bőségesen érveltem e diéta…

A táplálkozási ketózis gyakorlata.

 A táplálkozási ketózis elméleténél elmondtam, hogy mi ez és mire jó. Most lássuk, hogyan lehet…

A (nem alkoholos) zsírmáj.

Egykor alkoholos májzsugor pusztított, ma sokkal inkább a máj (nem alkoholos eredetű) elzsírosodása. Egyes gazdag…