BEJELENTKEZÉS: +36(30) 60 58 58 9   

Aranyér, végbéltáji betegségek

Teljes körű, kíméletes vastagbél kivizsgálás. Csak a legszükségesebb beavatkozások.

Vastagbéltükrözés - fájdalom nélkül.

Vénás bódítás, vagy kéjgázas altatás. Kíméletes beavatkozás - jó kezekből.

Emésztőszervi kivizsgálás

Józan kivizsgálási terv a szervi problémákra. Életmód-tippek a funkcionális panaszokra.  

Gyomortükrözés

Reflux-betegség tisztázása. Gyomorfekély, gyomordaganat szűrővizsgálata.

Vastagbélrák szűrés.

Elmúlt 45 éves, és jól érzi magát? Akkor a vastagbél-daganat minden panaszát mutatja. Ideje szűrővizsgálatot kérnie!

Konzultáció, gyógybeszéd

Lelet-megbeszélés, szaktanácsadás... ...mert néha már a beszélgetés is gyógyít!

Sebészeti beavatkozások

...ha tényleg csak a gyógyító kés segíthet.

Tudástár

Ha már kérdezte kezelőorvosát, gyógyszerészét. De nem kapott megnyugtató választ.

Táplálkozási tanácsadás

1001 divatos diétából ... amit a tudomány is igazol.

Mikor kell sztómát készíteni?

stomabagBélszájadékot csak akkor varrunk, ha az elkerülhetetlen!

A hasfali vendégnyílás komoly pszichés teher, természetellenes állapot. Készítését csak akkor ajánlja a sebész, ha jó oka van rá, vagy egyéb lehetősége nincs a széklet útjának biztosítására. Mely betegségek esetén kell zacskó viselésére felkészülni? A teljesség igénye nélkül néhány kórkép, ahol szükségessé válhat a sztómaképzés.

Sürgősségi vastagbélműtétek.

Szervezett vastagbélszűrésma sem létezik hazánkban. A vastagbéldaganatok közel harmada kései stádiumban kerül orvoshoz, majd sürgősségi műtétre. Leginkább bélelzáródás miatt. Az előkészítetlen, széklettel telt belek, a kitágult, vizenyős, gyulladásos bélfal miatt a vastagbelek megbízható összevarrása sok esetben nem lehetséges. A háttérben álló betegség, az érintett vastagbélszakasz, a beteg általános állapota, és még sok egyéb tényező alapján a műtőasztalnál kell dönteni az optimális megoldásról, de sok esetben a bélműködés biztosítására (legalábbis átmenetileg) vendégnyílás kell készíteni. Az esetek többségében a sürgősséggel készített szájadék egy következő műtéttel bezárható. Hasonló helyzetet találunk akkor is, ha a vastagbelek átfúródása miatt kényszerülünk sürgős műtétre. Leggyakrabban a súlyos diverticulitis szövődménye okoz ilyen kényszerhelyzetet.

Eltávolíthatatlan vastagbéldaganat.

Ha egy műtét során elhanyagolt, környezetére ráterjedt, eltávolíthatatlan vastagbéldaganatot találunk, a bélelzáródás megelőzésére illetve megszüntetésére az érintett bélszakasz előtti és utáni részek összekötésére van szükség. Ha a beteg bélszakasz mögött már nincs varrásra alkalmas bélszakasz, akkor a legutolsó még ép rész hasfal elé vezetése szükséges. Ez a helyzet leginkább a szigmabél és végbél elhatalmasodott rákja esetén fordul elő.

Végbélrák.

A végbél rosszindulatú daganata szükségessé teheti a teljes végbélnyílás kiirtását. Ebben az esetben csak végleges hasfali vendégnyílással tudjuk a széklet útját, annak higienikus ürítését biztosítani. A korszerű sebészi technika, és felkészültség esetén manapság a végbélnyílástól alig néhány centimétert épségben hagyó daganatok esetén is esély van záróizomzat megkímélésére és bélvarrat készítésére. Ezek a műtétek mindazonáltal mind a mai napig a hasi sebészet nagy kihívásai közé tartoznak.

Műtéti bélvarrat elégtelensége.

Amennyiben bármely okból készített műtéti vastagbélvarrat gyógyulása zavart szenved, a beteg életének megmentésére a széklet elterelése, vendégnyílás készítése szinte mindig elkerülhetetlen. Az operált terület gyógyulása után ezen nyílások jórésze bezárható.

Colitis ulcerosa, Crohn-betegség

A fekélyes vastagbélgyulladás súlyos, toxikus formáiban a életmentő lehet a vérmérgezést okozó, gyulladt vastagbél teljes eltávolítása, és ileosztóma készítése. A gyógyszeres kezelésre nem reagáló, napi számtalan nyákos, véres hasmenéssel, hasi görcsökkel küzdő, tartós vérmérgezésben szenvedő colitises beteg mindig végsőkig ragaszkodik a vastagbeléhez. Tudni kell azonban, hogy ilyen állapotban a vastagbél eltávolítása, és átmeneti ileostoma készítése hihetetlen mértékben javítja a beteg panaszait, közérzetét, életminőségét. Az állapot gyors rendeződését követően, néhány hónappal később a vékonybél (egy vékonybéltasak, pouch közbeiktatásával) hozzávarrható a végbél visszahagyott rövid csonkjához, így a sztóma megszüntethető. A Crohn-típusú gyulladásos bélbetegségben szerencsére ritkábban kényszerülünk sztóma készítésére.

Széklettartási képtelenség, széklet inkontinencia

A széklet visszatartásának súlyos zavarát okozhatja egyebek között a záróizomzat sérülése szülés, baleset, vagy rosszul elvégzett végbélműtét során. A záróműködés helyreállítására tett kísérletek ritkán vezetnek eredményhez. A pelenkába kényszerült, rendszerint fiatal beteg életét ilyenkor egy jól gondozható sztóma terelheti megfelelő kerékvágásba.

A Crohn-betegség kiterjedt gáttájéki sipolyokat képző formája, a végbél zárókészülékének sérülése, súlyos gáttájéki lágyrészfertőzések egyes esetei (Fournier-gangraena), és még számos további betegség esetén válhat szükségessé a hasfali vendégnyílás készítése. A döntés minden esetben gondos mérlegelést és egyedi elbírálást igényel.

Utoljára frissítve: 2018. március 22., csütörtök 15:52

Sztóma, hasfali vendégnyílás

A bélszájadék változatai

A bélsebészet rettegett kísérője, a sztóma, vendégnyílás akkor készül, ha a székletet valami miatt el kell terelnünk megszokott útjáról.

Mikor kell sztómát készíteni?

Bélszájadékot csak akkor varrunk, ha az elkerülhetetlen!

Vastagélműtét előtt...

Némi szarkazmussal: a vastagbél műtéteknek két fajtája van. Az egyikben szükségessé válhat sztóma készítése, a másikban elkerülhetetlen.

A kórház és sebész választásáról

A sebész nem magányos maratoni futó, hanem egy csapat része. De hol van az a csapat? Melyik az a sebész?

Hogyan lehet ezzel élni?

Egy műtét után hasfali zacskóval ébredni: abszolút horror!

Sztómás nővér, és segítők

Hasfali vendégnyílással megbirkózni még segítséggel sem könnyű. Kik jöhetnek szóba?

Sztómazsákok, segédeszközök.

A korszerű sztómazsák könnyen kezelhető, diszkrét, és higiénikus.

A vendégnyílás gondozása

A helyesen kialakított sztóma jól karbantartható, könnyen ápolható és tisztán tartható művi bélnyílás.

Az önbeöntés, irrigáció

A beöntésekkel 2-3 napos székletmentes periódus érhető el, és a sztóma dugóval lezárható.