BEJELENTKEZÉS: +36(30) 60 58 58 9   

Aranyér, végbéltáji betegségek

Teljes körű, kíméletes vastagbél kivizsgálás. Csak a legszükségesebb beavatkozások.

Vastagbéltükrözés - fájdalom nélkül.

Vénás bódítás, vagy kéjgázas altatás. Kíméletes beavatkozás - jó kezekből.

Emésztőszervi kivizsgálás

Józan kivizsgálási terv a szervi problémákra. Életmód-tippek a funkcionális panaszokra.  

Gyomortükrözés

Reflux-betegség tisztázása. Gyomorfekély, gyomordaganat szűrővizsgálata.

Vastagbélrák szűrés.

Elmúlt 45 éves, és jól érzi magát? Akkor a vastagbél-daganat minden panaszát mutatja. Ideje szűrővizsgálatot kérnie!

Konzultáció, gyógybeszéd

Lelet-megbeszélés, szaktanácsadás... ...mert néha már a beszélgetés is gyógyít!

Sebészeti beavatkozások

...ha tényleg csak a gyógyító kés segíthet.

Tudástár

Ha már kérdezte kezelőorvosát, gyógyszerészét. De nem kapott megnyugtató választ.

Táplálkozási tanácsadás

1001 divatos diétából ... amit a tudomány is igazol.

Emésztőszervi kivizsgálás

gastroenterology

Minden harmadik orvoshoz forduló páciens emésztőszervi panasszal keres segítséget. Rendelésem megoldásokat, és keserű csalódásokat is tartogat számukra.

Gasztroenterológusként (emésztőszervi orvos) a gyomor-bélrendszeri problémákon túl a máj, epe és hasnyálmirigy betegségeihez is konyítok egy keveset - bár elsősorban sebész lennék. Fontos továbbá kiemelnem, hogy a rendkívül szerteágazó kórképek teljes kivizsgálása, és komplex kezelése meghaladja tudásomat, és rendelésem lehetőségeit. A következőkben áttekintem, hogy a magánrendelés keretei között milyen esetekben tudok érdemi segítséget kínálni, és hol vannak a korlátaim. 

  • Általános emésztőszervi panasz (hányinger, hányás, étvágytalanság, visszatérő fájdalmak, puffadás) esetén első kivizsgálást nyújtani nem tudok. Első lépésben egy tájékozódó jellegű széles laborvizsgálat, hasi ultrahang, esetleg rutin székletvér-teszt mindenképpen tanácsos, melyeket elvégezni nem tudom.
  • Felszívódási zavarok (tejcukor, fruktóz), irritábilis bélpanaszok (IBS), SIBO tisztázására hidrogén kilégzési teszt kerülhet szóba (de sajnos nincs már rá kapacitásom).
  • Az étel-allergiák (tejfehérje, tojás, szója, stb.) kivizsgálására nem vagyok felkészülve. 

Ennyi nem után talán adhatnék valami támpontot hasfájás esetére. Nos, általános emésztési panaszokkal első körben a háziorvos tanácsát érdemes kérni, mert optimális esetben ő ismeri betegét és kórtörténetét annyira, hogy a fenti vizsgálatok szükségéről döntsön. Szintén a háziorvos segíthet annak eldöntésében, hogy érdemes-e további, megterhelőbb vizsgálatokat kérni. A háziorvos a továbbiakban esetleg endoszkópos vizsgálatokat tanácsolhat, és rendelésemnek ez az egyik fő profilja.

Rendelésemen a kórelőzmény, előző orvosi dokumentáció áttekintése és a klinikai vizsgálat után határozunk a további szükséges vizsgálatokról, azok sorrendjéről. Amennyiben az adatok alapján valóban további endoszkópos vizsgálat indokolt, úgy kíméletes, minőségi beavatkozásokat kínálok diszkrét körülmények között, megfelelő érzéstelenítéssel, bódítással, illetve fájdalomcsillapítással. (Lásd: gyomortükrözés, vastagbéltükrözés.)

A leletek áttekintése, célratörő kivizsgálás után rendelésemen két fontos döntés születhet.

  • Amennyiben a vizsgálatok bajt mutatnak, úgy további diagnosztika, esetleg műtét is indokolt lehet. Ez esetben a dolgom megfelelő csatornába terelni a beteg további vizsgálatait, esetleg műtétét. Ha magam nem tudok segíteni, akkor feladatom lehet olyan szakember ajánlása, akihez betegem bizalommal fordulhat.
  • Megfelelő leletek esetén: a betegségkeresés befejezése. Az emésztőszervi panaszok túlnyomó többségében funkcionális panaszokról, működési zavarokról van szó, amit stressz, pszichés elakadások miatt ismétlődő kártékony viselkedési sémák, és mindenekelőtt étrendi hibák, és életviteli problémák okoznak. A mértéktartó kivizsgálást követően ilyenkor az orvos dolga megnyugtatni a beteget, és arra bíztatni, hogy más aspektusból is tekintsen a panaszaira, orvosától vegye vissza a kezdeményezést, és saját hatáskörében tegyen egészségéért. (Néhány kapaszkodót azért adhatok...)

A gasztroenterológus egyik nehéz döntése azon pont meghatározása, ahol már elegendő vizsgálat történt a szervi betegségek kizárásához. Ha az eredmények nem mutatnak érdemleges problémát, esetleg minden lelet rendben találtatott, akkor el kell jutni a felismerésig, hogy nincs szervi betegség, ezért a panaszokra nincs orvosi megoldás. Rendelésemen gyakran több évnyi orvosi dokumentum, (részben felesleges) vizsgálati anyag átekintésére van szükség, melyre egy hosszabb konzultáció, gyógybeszélgetés, táplálkozási tanácsadás keretében tudtam régebben lehetőséget adni. (Sajnos ma már egyre kevésbé.) A konzultáció sikerét az jelzi, ha befejeződik a bajkeresés, és orvosi leletek halmozása. A panaszos nem passzív szereplője innentől az orvoslásnak, hanem aktív lépéseket tesz egész-sége visszanyeréséhez. Tájékozódik, tanul, majd saját életére adaptálja a tanultakat: aktívan kísérletezik önmagán. Mert a tudatos ételválasztás, étrend, aktív életvitel, sztressz-menedszment, és életcél: nem az orvos dolga. 

Az emésztőszervi kórképekről részletes ismertetők találhatók a betegtájékoztató oldalakon. Emésztőszervi kivizsgálásra itt tud bejelentkezni.